“CUDOWNY CZAS Wanda Polańska” – projekt na PolakPotrafi.pl

0
“CUDOWNY CZAS Wanda Polańska” – projekt na PolakPotrafi.pl

Autorzy oraz serwis Muzyczny Kraków zapraszają do wsparcia projektu: Książka “Cudowny czas” o Wandzie Polańskiej, która przeniesie czytelnika do świata wspomnień i świata najpiękniejszej baśni dla dorosłych jaką jest operetka. Karolina Prewęcka i Paweł Świętorecki to autorzy książki “Uśmiech Primadonny” o Elżbiecie Ryl-Górskiej. Publikacja o Wandzie Polańskiej bedzię drugą książką z serii o Wielkich Gwiazdach Operetki.

Kim jest Wanda Polańska?

Wanda Polańska to wybitna polska śpiewaczka, niekwestionowana Królowa Polskiej Operetki, Primadonna. Debiutowała w latach 50. XX wieku w Operetce Śląskiej. Występowała na wielu scenach w Polsce i na świecie. Stworzyła wielkie kreacje m.in. w operetkach Wiktoria i huzar, Człowiek z La Manchy. Niezapomniana w Wesołej wdówce, Zemście nietoperza, Księżniczce czardasza. Mówi się o niej „brylant”, „następczyni Kaweckiej, Niewiarowskiej, Messalki”, „najlepszy sopran w powojennej Polsce”, nie­którzy uważają, że nawet w Europie. Zachwycała nie tylko głosem, ale też aktorstwem i temperamentem. Całą siebie oddała sztuce operetkowej. Dziś patrzy z żalem, jak odchodzi u nas w przeszłość i opowiada o czasach jej świetności: „Był taki czas, cudowny czas, czy pamiętasz?”.

Dlaczego książka o Wandzie Polańskiej jest potrzebna?

 • Przede wszystkim ze względu na osobowość i dorobek samej bohaterki.
 • Uzyskała tytuł Primadonny. Była gwiazdą Operetki Warszawskiej i wielu innych scen w kraju i za granicą.
 • Wzbudzał zachwyt jej głos i zaskakiwał aktorski temperament. Stworzyła wielkie kreacje. Partnerowali jej najlepsi artyści. Zapewniała publiczności najwyższą jakość i niezapomniane emocje.
 • Mówi się o niej: „najlepszy głos w powojennej operetce w Polsce”. Mieczysław Wojnicki ocenił, że był najlepszy nie tylko w tamtych czasach w Polsce, ale może nawet w całej Europie.
 • Jej nagrania arii operetkowych zdobyły status Złotej Płyty.
 • Tymczasem nie jest dostatecznie znana, można powiedzieć, że jest coraz mniej znana, bo wraz z odchodzeniem do przeszłości operetki w Polsce, ubywa jej wielbicieli, a młodym pokoleniom nie daje się szans, by odkrywały dla siebie ten gatunek sztuki.
 • I to jest drugi powód, dlaczego książka o Wandzie Polańskiej jest potrzebna.
 • Chcemy pokazać świetność operetki w Polsce i zaapelować o należne jej miejsce we współczesnej naszej kulturze. W ten sposób będziemy kontynuować nasz cel rozpoczęty książką o Elżbiecie Ryl-Górskiej, przyjaciółce i scenicznej koleżance Wandy Polańskiej.
 • Trzeci w końcu powód, to pozazawodowe życie Wandy Polańskiej. Znała wielu wspaniałych ludzi sztuki, ale też wielu nadzwyczaj wartościowych z różnych innych środowisk. Dziś zmaga się z wieloma przeciwnościami, z chorobami, ze świadomością rozstania ze sceną, często z samotnością, z tęsknotą za latami aktywności. Jest w tym zmaganiu wielka. Jej mimo wszystko codzienny optymizm powinien zarażać czytelników.
 • Naszą przeszłość i sztukę powinniśmy dowartościowywać. Brać z nich wiedzę, pozytywną energię, świadomość. Książka o Wandzie Polańskiej, która współtworzyła w Polsce sztukę operetkową, a nawet oddała jej całą siebie, czeka na zaistnienie.

Autorzy:

 • Karolina Prewęcka,
 • Paweł Świętorecki

Karolina Prewęcka – autorka książek, dziennikarka prasowa. Przeprowadziła wywiady rzeki m.in. ze Stanisławą Celińską i Bohdanem Łazuką, aktorami obdarzonymi talentem wokalnym. Napisała też książkę – wspomnienie o wybitnym autorze tekstów piosenek i poecie Januszu Kondratowiczu. Ostatnio, wraz z Pawłem Świętoreckim, w książce „Uśmiech Primadonny” stworzyła portret Elżbiety Ryl-Górskiej, znakomitej śpiewaczki operetkowej, sławy Operetki Warszawskiej. Zajmują ją historie Polaków, nie tylko znanych, na tle naszych dziejów, zwłaszcza ostatniego stulecia i współczesnych. Zdobyła m.in. pierwszą nagrodę w konkursie Interii „Historia jednej fotografii”. Ukończyła dziennikarstwo i etnografię na UW. Pochodzi z miejscowości Lubraniec na Kujawach. Strony rodzinne i jej mieszkańcy są jej częstą inspiracją.

Paweł Świętorecki – ekonomista, finansista i bankowiec, śpiewak, konferansjer. Znawca i propagator muzyki klasycznej w szczególności Opery, Operetki i Musicalu, spółautor książki „Uśmiech Primadonny”. Interesuje się biznesem i kulturą. Przez kilka lat prowadził autorską audycję „Zaczarowany Świat Operetki i Musicalu” w lokalnym Radiu BOGORIA. Od lat współpracuję Salonową Orkiestrą Johanna Straussa, Narodowym Teatrem Operetki w Kijowie i Narodowym Teatrem Opery i Baletu w Odessie oraz wieloma innymi znakomitymi zespołami i solistami. Prowadzi koncerty w kraju i za granicą, śpiewa i występuję na estradzie.

Dlaczego Crofdfunding?

Kwota 15.000 złotych ma za zadanie pokryć koszt pierwszego wydruku książki w formie papierowej w ilości 1000 sztuk. Kolejne dodruki będą finansowane ze sprzedaży pierwszej partii książek. Ze środków własnych autorów zostały sfinansowane koszty pobytu i wyjazdów do Krakowa do Wandy Polańskiej  oraz koszty przygotowania do druku.

 

 


adwokat Gliwice | psychoterapeuta Warszawa