Dudu Tassa & The Kuwaitis – Łódź, 9 września

0
Dudu Tassa & The Kuwaitis – Łódź, 9 września

Niedawno zakończyli wspólną amerykańską trasę koncertową z Radiohead. Teraz supergwiazda izraelskiej sceny rockowej przyjeżdża do Polski, by porwać publiczność podczas plenerowego koncertu w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur. O tym, jak niesamowicie brzmi Iraq’n’roll w wykonaniu Dudu Tassa& The Kuwaitis przekonamy się w sobotę, 9 września na Starym Rynku w Łodzi.

Dudu Tassa dorastał w Tel Awiwie. Mając zaledwie 13 lat, wydał swój pierwszy pełnowymiarowy album, a obecnie jest jednym z najbardziej znanych piosenkarzy i kompozytorów izraelskich. To także znakomity gitarzysta. Na swoim koncie ma już 11 albumów. Wielokrotnie współpracował z tak znakomitymi artystami jak Johnny Greenwood z Radiohead, Barry Sacharov, Yair Dalal, Mira Awad.

Nowy, niezwykły etap jego kariery artystycznej rozpoczął się, gdy Dudu, mający iracko-żydowskie korzenie, odkrył niezwykłą muzyczną historię w swojej rodzinie. Dziadek Dudu i jego brat, znani jako bracia Al-Kuwaitis byli wielkimi muzykami i kompozytorami w Iraku w pierwszej połowie XX wieku; innowatorami i twórcami współczesnej irackiej muzyki. Zainspirowany ich dokonaniami, Dudu wydał płyty Dudu Tassa& the Kuwaitis (2011) oraz Ala Shawati (2015), będące hołdem złożonym rodzinnemu dziedzictwu muzycznemu. Postanowił zaśpiewać piosenki przodków w języku arabskim i hebrajskim, łącząc iracką, bliskowschodnią oraz izraelską muzykę rockową w wyjątkowy styl znany jako „Iraq’n’roll”.

W tym roku Projekt Dudu Tassa&The Kuwaitis szturmem zdobywa uznanie na świecie, dzięki wspólnej trasie z Radiohead. Jak prezentuje się pełna sprzeczności kombinacja rocka i orientu, oprawiona gitarą, qanun, skrzypcami, wiolonczelą i perkusją w zderzeniu z potężnym, ale miękkim i pełnym emocji głosem? Przekonamy się w czasie otwartego, plenerowego koncertu Festiwalu Łódź Czterech Kultur na Starym Rynku.

– Trudno o lepszy przykład dialogu poprzez sztukę ponad wszelkimi kulturowymi różnicami czy podziałami – mówi Marcin Tercjak, kurator sekcji muzycznej Festiwalu Łódź Czterech Kultur, którego częścią jest plenerowy koncert Dudu Tassa & The Kuwaitis na Starym Rynku. – Ale przede wszystkim jest to niecodzienna i energetyczna propozycja muzyczna dla publiczności ciekawej muzyki świata w jej najoryginalniejszym wydaniu– dodaje.

Festiwal Łódź Czterech Kultur odwołuje się do wielokulturowych korzeni miasta, przez lata będącego tyglem kultur i narodowości. Ideą imprezy jest budowanie pomostu pomiędzy historią a teraźniejszością poprzez sztukę, która posługuje się uniwersalnym językiem i buduje więzi, tworząc perspektywę na całe pokolenia.

  • Tegoroczna edycja festiwalu, odbędzie się w dniach 8–17.09.2017.

Program festiwalu i więcej informacji: 


źródło informacji: materiały prasowe organizatora |  jeśli  publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.