„Spotkania z Panią Melodią” Filharmonii Krakowskiej – laureatem „Złotych Słoneczników”

0
„Spotkania z Panią Melodią” Filharmonii Krakowskiej – laureatem „Złotych Słoneczników”

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otrzymała nagrodę Złotych Słoneczników w kategorii „Muzyka” za Spotkania z Panią Melodią – zajęcia umuzykalniające dla dzieci niepełnosprawnych. Złote Słoneczniki to nagroda portalu CzasDzieci.pl dla najbardziej rozwojowych inicjatyw dla dzieci w wieku 0-14 lat.

Jurorzy, specjaliści w dziedzinach rozwoju i wychowania dzieci, oceniają i przyznają nagrody w sześciu kategoriach: Język, Ruch, Logika, Muzyka, Sztuki Wizualne, Przyroda. W skład kapituły jury weszli: pełnomocnik prezydenta ds. rodziny – pani Marzena Paszkot, prof. Jagoda Cieszyńska, dr Renata Pater, dr Joanna Olszewska-Gniadek, Zofia Jurczak, Agnieszka Karp-Szymańska. Istotnym elementem konkursu jest głosowanie internautów. To dzięki ich głosom organizatorzy wydarzeń dedykowanych dzieciom mogą otrzymać Nagrodę Rodziców.

Zajęcia umuzykalniające dla dzieci niepełnosprawnych zatytułowane „Spotkania z Panią Melodią” realizowane są przez Filharmonię Krakowską w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury w 12 wybranych placówkach na terenie Krakowa i Województwa Małopolskiego. Są to spotkania umożliwiające kontakt z muzyką dzieciom, które na co dzień, z powodu swojej niepełnosprawności, mają do niej utrudniony dostęp. Dzieci zapoznawane są instrumentami, tańcami, a wraz z postacią Pani Melodii i zaproszonych przez nią gości specjalnych bawią się, grają i śpiewają. Podczas zajęć wykonywane są przeboje muzyki klasycznej, utwory znane i lubiane, przyjazne dzieciom, rozbudzające w nich pozytywne emocje. Pojawiają się też elementy improwizacji instrumentalnej, która ma na celu zachęcenie dzieci do własnej improwizacji za pomocą ruchów i gestów. Wspólne muzykowanie ośmiela dzieci, wzmacnia ich społeczne umiejętności i ułatwia integrację. Ponadto, pomaga pokonywać lęk i odreagować negatywne emocje. Tworzy pozytywną atmosferę w grupie, a także buduje głębsze relacje z opiekunami. Trzeba pamiętać, że dla tych dzieci, zwłaszcza z mniejszych miejscowości.

Spotkania z Panią Melodią” to często jedyna szansa, żeby na żywo zobaczyć i posłuchać instrumentów. Mam nadzieję, że projekt będzie realizowany również w przyszłości, bo jego efekty są wprost nieocenione – mówi Małgorzata Marchwiana, współautorka koncepcji zajęć wcielająca się w postać Pani Melodii.

Źródło informacji: Materiały prasowe Filharmonii Krakowskiej, foto: K. Mika


adwokat Gliwice | psycholog Warszawa | psychoterapia Warszawa