„Wesele w Ojcowie” – Cracovia Danza w Teatrze Variete

0
„Wesele w Ojcowie” – Cracovia Danza w Teatrze Variete

Wesele w Ojcowie z muzyką Karola Kurpińskiego i Józefa Damsego nazywane jest pierwszym polskim baletem narodowym. Balet Cracovia Danza przywrócił to dzieło publiczności 2 lata temu po kilkudziesięciu latach zapomnienia. Tym razem, 17 października o godz. 19 na scenie Krakowskiego Teatru Variete, artyści zatańczą do nagrania nowo zrekonstruowanej partytury dzieła, dokonanej specjalnie na zamówienie Cracovia Danza.

Wesele w OjcowieWersję orkiestrową baletu, którego muzyka przetrwała do naszych czasów jedynie w postaci wyciągu fortepianowego, z dużym wyczuciem stylistycznym odtworzył poznański muzykolog Maciej Prochaska, a nagrania dokonał zespół The Violin Consort pod przewodnictwem Zbigniewa Pilcha.

Taneczna opowieść o weselu w podkrakowskim Ojcowie swoją prapremierę miała w 1823 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie i stała się manifestacją polskości. Spektakl okazał się scenicznym przebojem – w XIX wieku gościł na warszawskiej scenie ponad 400 razy. Popularność Wesela w Ojcowie była tak wielka, że tańce z tego przedstawienia trafiły na salony i sale balowe. Balet ten wystawiany był też za granicą: jeszcze w XIX wieku polskie tańce podbiły dzięki niemu Rosję, a w latach międzywojennych spektakl pokazano m.in. w Nowym Jorku i na Lazurowym Wybrzeżu. Po wojnie polskie teatry sięgały po ten tytuł kilkakrotnie, zaś po 1989 roku spektakl ten wystawił tylko zespół Mazowsze. Odbyło się też kilka prezentacji muzyki z baletu w wersjach koncertowych.

W spektaklu Cracovia Danza wspaniałe mazury, krakowiaki, polki i marsze ukazane są w pełnej scenicznej krasie. Choreografie Leszka Rembowskiego oparte są archiwalnych zapisach polskich tańców. Muzycznie przedstawienie jest też wzbogacone o melodie żydowskie i tradycyjne pieśni obrzędu weselnego w wykonaniu śpiewającej białym głosem Magdaleny Wieczorek-Duchewicz.

Muzyka: Karol Kurpiński, Józef Damse (opr. Maciej Prochaska)
inscenizacja i choreografia: Leszek Rembowski
asystent choreografa: Dariusz Brojek
kostiumy: Zofia de Ines
scenografia: Zofia de Ines, Tomasz Chlanda

Występują: Romana Agnel, Marta Baranowska, Anna Karabela, Małgorzata Nabrzeska, Alicja Petrus, Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Jan Fečko, Łukasz Szkiłądź, Filip Świeczkowski

 

Bilety na spektakl w cenie 40 N / 30 U  do nabycia w kasach Teatru

 

Spektakl powstał we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne

Rejestracja nagrania została sfinansowana z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

źródło informacji: materiały prasowe organizatora